Artykuł partnera.
Aparatura elektryczna bywa niejednokrotnie dobierana głównie według kryterium cenowego, bez przywiązywania szczególnej wagi do parametrów pracy czy zaleceń producenta co do sugerowanego zastosowania. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku instalacji układanych w domach jednorodzinnych, warto jednak mieć na uwadze, że takie niefrasobliwe podejście może skutkować nie tylko wieloma problemami z samą instalacją oraz podłączanymi do niej urządzeniami, ale także stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia użytkowników takiej sieci elektrycznej. O to, jakie znaczenie ma właściwy dobór aparatury elektrycznej w instalacji, zapytaliśmy specjalistów z firmy Elektro-Spark – renomowanego polskiego dostawcy nowoczesnej aparatury elektrycznej dla odbiorców z szeroko rozumianej branży elektrycznej. Informacje, które uzyskaliśmy, przedstawiamy poniżej. Zapraszamy do lektury!
Aparatura elektryczna – rola w instalacji elektrycznej
Zasadniczym zadaniem aparatury elektrycznej jest zapewnianie stabilnego i poprawnego działania wszystkich urządzeń funkcjonujących w danej instalacji, a także bezpieczeństwa poszczególnym elementom sieci elektrycznej w przypadku, gdy dochodzi np. do zwarcia bądź przeciążenia. Aparatura elektryczna może również pozwalać na kontrolę działania poszczególnych systemów oraz obwodów elektrycznych, jak również ułatwiać optymalizację wykorzystania energii elektrycznej. W instalacjach domowych najczęściej wykorzystuje się aparaturę modułową oraz różnego typu wyłączniki i rozłączniki, natomiast w zastosowaniach przemysłowych są oprócz nich także używane systemy sterowania, przekaźniki, automatyka czy czujniki.
Aparatura modułowa – jak dobierać?
Specjaliści z Elektro-Spark zwracają uwagę inwestorów na fakt, że aparatura modułowa ma zapewniać przede wszystkim bezpieczną i bezawaryjną pracę instalacji elektrycznych, w obrębie których funkcjonują. Dotyczy to zarówno instalacji domowych, jak i rozbudowanych, wieloobwodowych sieci elektrycznych układanych w obiektach przemysłowych czy budynkach o charakterze komercyjnym.
Z tego względu konieczne jest dobieranie aparatury modułowej w taki sposób, aby te wymagania spełniała. W praktyce oznacza to, że najlepiej jest zaopatrywać się w aparaturę producentów znanych, cieszących się uznaniem i dobrą opinią na rynku. Ważne jest także odpowiednie dobranie parametrów pracy aparatury do danej sieci – zastosowanie aparatów o zbyt niskich lub zbyt wysokich parametrach pracy przełoży się nie tylko na niestabilność funkcjonowania instalacji, ale także na redukcję jej efektywności oraz skrócenie żywotności zarówno samej instalacji, jak i podłączonych do niej urządzeń.
Co ważne, aparatura modułowa może być łatwo skalowana do potrzeb wraz z ich wzrostem lub zmianami w obrębie sieci, dzięki czemu modyfikacja lub rozbudowa dobrze zaprojektowanej instalacji elektrycznej nie stanowi problemu.
Wyłączniki i rozłączniki – dlaczego są tak ważne?
Specjaliści z Elektro-Spark wskazują, że wyłączniki i rozłączniki stanowią podstawowe komponenty praktycznie każdej sieci elektrycznej, a ich podstawowym zadaniem jest ograniczanie do minimum ryzyka wystąpienia przeciążenia bądź zwarcia. Z tego względu zawsze należy dobierać wyłączniki i rozłączniki nie tylko w zgodzie z obowiązującymi przepisami, ale przede wszystkim odpowiednio do parametrów sieci i obwodów, które będą zabezpieczane. Prawidłowy dobór wyłączników i rozłączników przekłada się na zwiększenie skuteczności ochrony danej instalacji elektrycznej przed negatywnymi konsekwencjami przetężeń, a także na poprawę efektywności funkcjonowania zabezpieczeń przeciwporażeniowych.
Hurtownia elektryczna Elektro-Spark – renomowany dostawca aparatury elektrycznej
Jak podkreślają eksperci Elektro-Spark, w instalacji elektrycznej ważne jest wszystko – od instalatora i jego kompetencji, przez dobór elementów i urządzeń aż po prawidłowy montaż całości zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wytycznymi producentów. Szczególnie istotne są w tym kontekście potrzeby końcowego użytkownika (inwestora), ponieważ to właśnie od nich w największej mierze zależy ostateczny kształt i funkcjonalność całej instalacji. Rolą elektryka-instalatora jest uzyskanie od inwestora możliwie jak najbardziej szczegółowych informacji w tym zakresie, a następnie zaproponowanie konkretnych rozwiązań tak, aby wykonana instalacja spełniała oczekiwania oraz pozwalała na ewentualną rozbudowę czy modyfikację w przyszłości bez konieczności jej wymiany.
Inwestorów potrzebujących fachowej pomocy w doborze rozwiązań pod konkretny projekt hurtownia elektryczna Elektro-Spark zaprasza do kontaktu. W sklepie online Elektro-Spark jest dostępnych ponad 400 000 produktów, urządzeń i rozwiązań, dzięki którym można zaprojektować i wykonać praktycznie dowolną instalację elektryczną niezależnie od jej rodzaju i wielkości. W razie potrzeby specjaliści Elektro-Spark służą profesjonalnym doradztwem w zakresie doboru rozwiązań do potrzeb klienta, a także pomocą na wszystkich etapach współpracy.
Więcej informacji o aparaturze elektrycznej dostępnej w ofercie Elektro-Spark, a także pełny asortyment hurtowni, można znaleźć bezpośrednio na stronie firmy pod adresem https:/sklep.elektrospark.pl/